top of page
Szukaj

Fale mózgowe

Zaktualizowano: 5 paź 2022Czym są fale mózgowe?

Są tą obrazy aktywności elektromagnetycznej naszego mózgu.

Wytwarzane są poprzez neurony przekazujące sobie informacje. W zależności od tego co robimy w danym momencie, oraz w jakim stanie psychicznym aktualnie się znajdujemy. Można śmiało powiedzieć, że są odzwierciedleniem naszych myśli, emocji i samopoczucia.

Jak bada się fale mózgowe?Zapisy aktywności mózgu możemy sprawdzić za pomocą elektroencefalografu w skrócie EEG.

Jest to badanie czynności elektrycznej mózgu za pomocą elektrod przyczepionych do powierzchni skóry głowy. To całkowicie bezpieczne i bezbolesne! Pacjent do badania przyjmuję wygodną dla siebie pozycję-leżącą lub siedzącą. Następnie nakłada mu się elektrody przypominające czepek bądź hełm. Samo badanie trwa 30- 45 minut, z czego 15 minut to samo przygotowanie pacjenta.

W pierwszej części badania rejestruje się spoczynkową aktywność bioelektryczną mózgu, podczas której pacjent ma zamknięte oczy, jest w stanie relaksacji i wyciszenia. Następnie pacjent naprzemiennie otwiera i zamyka oczy, co powoduje zwiększenie aktywności mózgu. W kolejnej części badania przeprowadza się próbę hiperwentylacyjną (polegającą na wykonywaniu ćwiczeń oddechowych) i fotostymulacji (ekspozycji oczu na światła migawek).


Wyróżniamy 5 fal mózgowych.

Są nimi fale gamma, beta, alfa, theta oraz delta.

Dla każdej z fal mózgowych przypisuję się inne aktywności, tak samo jak każda z nich ma inną częstotliwość. Fale są mierzone za pomocą liczby drgań, pojawiających się w ciągu sekundy. Do jej zapisu używana jest jednostka pomiarowa herc (Hz).

Fale gamma 31-100 Hz

Pojawiają się przy skrajnych emocjach, sytuacjach zagrożenia, Sprzyjają przyswajaniu nowych informacji oraz tworzeniu skojarzeń.

Fale beta 16-32 Hz

Wytwarzają się w momencie skupienia, koncentracji, przeżywania emocji.

Fale alfa 8-16 Hz

Dominują, gdy zamykamy oczy, relaksujemy się i wizualizujemy swoje pragnienia oraz cele. Ćwiczenie fal alfa pomocne jest przy pogłębianiu kreatywności.

Fale theta 4-7Hz

Występują w trakcie medytacji, relaksacji oraz transu hipnotycznego. Częste wchodzenie w fale theta poprawia pamięć i intuicję.

Fale delta 0.1-3Hz

Najwolniejsze z częstotliwości, występują głownie w trakcie głębokiego snu, bez marzeń sennych. Zarejestrowano, że Fale delta mają związek z procesami, które zachodzą w naszym ciele bez udziału świadomości. Należą do nich m.in. trawienie czy regulacja pracy serca. Ich wysoki poziom może świadczyć o uszkodzeniu mózgu.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Hipnoza umożliwia wejście w głąb umysłu, do jego najdalszych zakamarków. Właśnie dlatego wykorzystywana jest także w terapii psychologicznej i innych technikach rozwoju osobistego. Metoda regresyjna

Jedną z metod medytacji, która jest częścią psychoterapii jest metoda Silvy – program, którego celem jest kontrola stresu, poprawa pamięci, a także usuwanie problemów ze zmęczeniem oraz bezsennością

bottom of page