top of page
Szukaj

Metoda Silvy

Jedną z metod medytacji, która jest częścią psychoterapii jest metoda Silvy – program, którego celem jest kontrola stresu, poprawa pamięci, a także usuwanie problemów ze zmęczeniem oraz bezsennością. Zestaw technik swoją nazwę zawdzięcza ich wynalazcy, José Silvie, który zajmował się badaniem fal mózgowych. Początki swojej pracy nad alternatywnym rodzajem terapii rozpoczął na swojej rodzinie, a dopiero w 1960 roku opublikował ją szerszemu gronu swoich odbiorców.


Na czym polega metoda Silvy?


Rozważania nad tym niezwykłym zestawem technik należy zacząć od wyjaśnienia, jak działa nasz mózg. Każdy z nas, wykonując mniej lub bardziej angażujące nasz umysł prace wytwarza fale mózgowe o różnej częstotliwości. Wyróżniamy pięć tego rodzaju fal: alfa, beta, theta, gamma oraz delta. W zależności od tego, jaką czynnością aktualnie się zajmujemy, aktywowany zostaje zupełnie inny rodzaj fal. Przykładowo, podczas medytacji nasz mózg zostaje wytwarzać fale theta, natomiast podczas wykonywania skomplikowanych zadań matematycznych, to fale alfa wykazują znacznie wyższą częstotliwość.


Metoda Silvy opiera się na działaniu właśnie tego ostatniego rodzaju fal. Technika opisana w książce polega na uzyskaniu stanu alfa o częstotliwości fal mózgowych na poziomie od 7 do 14 Hz. Na tym etapie pracują obie półkule nasze mózgu, co pozwala zwiększać jego produktywność oraz redukować stres. Idealny poziom fal alfa możemy osiągnąć w momencie kreatywnego lub logicznego myślenia, a także w stanie głębokiej relaksacji np. tuż przed zaśnięciem, zaraz po przebudzeniu czy właśnie podczas medytacji. Osoby zainteresowane i praktykujące techniki medytacji wierzą, że dzięki nim można nie tylko zaprojektować swoje myśli na to, by np. wstawać bez budzika o danej godzinie, ale także rozwijać swoje zdolności parapsychologiczne. Okazuje się zatem, że dzięki metodzie Silvy możemy samodzielnie wprowadzić się w stan głębokiego relaksu i projektować myślami rzeczywistość. Jak jednak sprawdzić, czy nam się to udało? Do tego niezbędne będzie wykonanie badania EEG, którego celem jest badanie fal mózgowych.

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Hipnoza umożliwia wejście w głąb umysłu, do jego najdalszych zakamarków. Właśnie dlatego wykorzystywana jest także w terapii psychologicznej i innych technikach rozwoju osobistego. Metoda regresyjna

bottom of page