Nawiązywanie pozytywnej relacji z jedzeniem za pomocą hipnoterapii
Wydawać by się mogło, że jedzenie dla większości z nas jest czystą przyjemnością. Jednak są wśród nas również tacy, dla których spożywanie posiłków jest niezwykle dużym wyzwaniem pod względem psychicznym. Są to głównie osoby z zaburzeniami odżywiania takimi jak: anoreksja, bulimia, napady objadania się, zespół przeżuwania, pica czy ARFID. Jedną z dostępnych metod terapii jest hipnoza.
Dlaczego dbanie o nawiązywanie pozytywnej relacji z jedzeniem jest tak ważne?
Ponieważ chroni nas przed niezwykle groźnymi i podstępnymi zaburzeniami oraz chorobami, które wpływają nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę? Przede wszystkim nieprzyjemne odczucia związane z przyjmowaniem pokarmów lub zaraz po spożyciu posiłku. Nadmierne objadanie się, wyrzuty sumienia, nadmierne ocenianie swojego ciała i ważenie się, pogłębiające się spadki lub wzrosty wagi, wymuszanie wymiotów, unikanie spożywania posiłków, a także wszelkiego rodzaju objawy natury psychicznej: lęki, splątanie, ospałość, zmęczenie, depresja. Wszystkie te objawy mogą być sygnałem ostrzegawczym, że nasza relacja z jedzeniem przestaje być pozytywna i wkracza na niebezpieczne tory, a my sami możemy potrzebować pomocy specjalisty.
Pozytywna relacja z jedzeniem a hipnoterapia
Jedną z alternatywnych metod leczenia różnego rodzaju zaburzeń, w tym tych dotyczących odżywiania, jest hipnoterapia. Polega ona na wprowadzeniu pacjenta w stan relaksacji, a następnie hipnozy, aby w efekcie pomóc mu zadbać o swoją pozytywną relację z jedzeniem. Spotkania mogą odbywać się zarówno w gabinecie terapeutycznym, jak i online (dla osób, które nie mają możliwości dojazdu lub po prostu cenią sobie swój czas). Całość trwa zaledwie kilkadziesiąt minut i zdarza się, że nawet jedna wizyta może przynieść pozytywny efekt. Wszystko dlatego, że hipnoza może pomóc w maksymalizowaniu efektów związanych z procesem terapeutycznym. W większości przypadków wystarczy kilka do kilkunastu spotkań, aby pacjent mógł poczuć efekty w przeprowadzonej terapii.