top of page
Leaf Pattern Design

Terapia bólu hipnozą

Dolegliwości związane z różnego rodzaju schorzeniami dotykają każdego z nas. Jedną z alternatywnych metod terapii, która może pomóc w walce z bólem jest hipnoza. Niezależnie od tego, czy cierpisz na przewlekłą chorobę taką jak reumatyzm, artretyzm, nowotwór, czy po prostu zdarza Ci się odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, wynikające z siedzącego trybu życia, hipnoza może być skuteczna zarówno w przypadku poprawy samopoczucia, jak i obniżenia subiektywnie odczuwanego bólu.

Jak to działa? Jedną z najpopularniejszych technik wśród terapii walki z nieprzyjemnymi dolegliwościami jest technika frakcjonowania bólu. Polega ona na tym, że podczas sesji hipnozy początkowo skupiamy swoją uwagę wyłącznie na nieprzyjemnych doświadczeniach, które odczuwamy w ciele. Następnym krokiem jest próba ich dokładnego umiejscowienia, fachowo zwana określaniem submodalności. Staramy się precyzyjnie określić, jaki jest to rodzaj dolegliwości, czy cechuje go rwanie, pieczenie, kłucie. Opisujemy także jego zmienność oraz to, jak subiektywnie go odczuwamy.

Następnym krokiem terapii bólu za pomocą hipnozy jest określenie jego cech takimi, jakby miał on swojego rodzaju fizyczność. Możemy określić jego kolor, kształt, a także wielkość. W ten sposób chory dokładnie przygląda się swojemu ciału, potrafi precyzyjnie opisać nieprzyjemne odczucia, aby za moment się od nich uwolnić. Następnie wyobrażamy sobie, że ten stworzony w głowie obraz rozpada się na drobne części i podobnie, jak nasze wyobrażenie o nim, tak samo on sam znika z naszego ciała i pozwala organizmowi odetchnąć.

Technik terapii bólu jest oczywiście wiele i są one zawsze dopasowywane do aktualnego stanu i potrzeb pacjenta. Co jednak niezwykle istotne, każda z nich może pomóc nie tylko w łagodzeniu subiektywnie odbieranych przez nasze ciało bodźców ostrzegawczych, ale także przy chronicznych dolegliwościach, związanych z przewlekłymi chorobami. Tym samym hipnoza może być pomocną metodą leczenia, stosowaną jako alternatywa dla terapii farmakologicznej.

bottom of page