top of page

Zaburzenia odżywiania

Mówiąc o zaburzeniach psychicznych nie sposób nie wspomnieć o zaburzeniach odżywiania, które nie tylko powodują problemy w codziennym funkcjonowaniu, ale w skrajnych przypadkach mogą być nawet śmiertelne. Dlatego odpowiednio dobrana terapia oraz leczenie są kluczem do odzyskania pełni zdrowia i poradzenia sobie z natrętnymi myślami i innymi objawami, jakie pojawiają się u chorych. Więcej na temat zaburzeń odżywiania oraz niekonwencjonalnej metodzie leczenie, jaką jest hipnoterapia dowiedzą się Państwo właśnie tutaj.

leczenie anoreksji hipnozą
TALERZ
zaburzenia odżywiania - terapia

Innym rodzajem zaburzeń odżywiania, w którym może pomóc hipnoterapia, jest bulimia, inaczej zwana żarłocznością psychiczną. Charakterystycznymi objawami tej choroby są epizody bardzo intensywnego objadania się, a następnie przeczyszczania żołądka. Bulimii, podobnie jak anoreksji, towarzyszy lęk przed zbyt wysoką wagą, dlatego często osoby na nią chorujące pozbywają się przyjętych kalorii na każdy możliwy sposób: wymiotując, intensywnie ćwicząc lub przyjmując silne środki przeczyszczające.

Wyróżniamy kilka typów zaburzeń, które mają bezpośredni wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie oraz jakość naszego życia. Najczęściej spotykanym rodzajem jest anoreksja, popularnie zwana również jadłowstrętem psychicznym. Objawy anoreksji w początkowej fazie choroby to przede wszystkim nadmierne kontrolowanie swojej wagi. Z czasem dochodzi do zniekształconego postrzegania swojego ciała, czego efektem jest coraz silniejszy lęk przed przybraniem na wadze, co z kolei prowadzi do uzyskania bardzo niskiej masy ciała

Do innych typów zaburzeń odżywiania, leczonych metodą hipnoterapii, zaliczyć można także kompulsywne objadanie się, które charakteryzuje się całkowitym brakiem kontroli nad jedzeniem, czego objawami są negatywne myśli i obniżenie samooceny. Pozostałymi, mniej popularnymi chorobami związanymi z przyjmowaniem posiłków należą: zespół przeżuwania, pica, ARFID i wiele innych. Niezależnie od przyczyny problemu, warto pamiętać, że możemy liczyć na pomoc hipnoterapeuty, który opracuje odpowiedni plan leczenia, dopasowany do naszej indywidualnej sytuacji oraz objawów chorobowych.

zdrowe relacje z jedzeniem
bottom of page